‘Saldırganlaşmış köpekler uyutulacak’

ANKARA Milliyet  – Güler, önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelmesi beklenen sokak hayvanları düzenlemesi hakkında da merak edilen detayları paylaştı. Avrupa ülkelerinin bu konuda nasıl bir önlem aldığının incelendiğini söyleyen Güler, şunları kaydetti:

“Grup Başkanvekillerimiz bu konuda muhalefet partilerine ziyarette bulunacak. Bunları görüştükten sonra ortaya çıkacak düzenleme ile ilgili çalışma yapacağız. 10-15 gün içerisinde düzenlemeyi paylaşacağız. Buradaki hedefimiz mutlaka sokak hayvanlarının sahiplendirilmesi, barınaklarda korunmasıdır. Herkesi tehdit eden bu hayvanları almak, barınaklarda beslemek ve sahiplendirmek, en sonunda saldırgan, kuduz tehlikesi taşıyan hayvanları da uyutmak. Barınaklarda kalmayan, orman alanlarında yaşayan hayvanlarda ciddi bir kuduz tehlikesi oluşmuştur. Bu hayvanlar, yaşam alanlarını tehlikeye sokuyor. Burada hayvan satışının sıkı denetiminin oluşturulması ve önlem alınamayacak hayvanların uyutulması konusunda çalışma yürütülüyor. Avrupa’da, ABD’de sokakta sürü halinde gezen, insanların canına kasteden köpek göremezsiniz. Bunların toplanması gerekiyor. Sahiplendirme ve kısırlaştırma asıl hedefimiz. Bazı köpeklerin mutlaka ve mutlaka uyutulması gerekiyor. Topluca bütün hayvanların öldürüleceği iddiası doğru değil. Özel’in ‘100 bin köpeğin uyutulacağı’ iddiası doğru değil. Bizim amacımız sokaklarda saldırgan hale gelmiş, çeteleşmiş köpekleri toplayacağız, sahiplendirmeyi destekleyeceğiz, kısırlaştıracağız. Saldırganlaşmış, kuduz riski taşıyan köpekleri, uyutma seçeneğini kullanacağız.”

Güler, sahiplerinin hayvanları sokağa bırakmaları konusunda, “Bazı mesire alanlarında tatil bölgelerinde tekrar sokağa bırakılan köpekler var. Bunlara da idari para cezaları uygulanıyor. 5 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar çıkıyor bu rakam” dedi.

‘Bütün belediyeler uymak zorunda’

Son 20 yılda kuduz vakalarında yaşanan artışa dikkat çeken Güler, “Bizim sokak güvenliğini sağlamamız konusunda adım atmamız, makul bir çözümü ortaya koymamız lazım. Bütün belediyelerin barınak noktasındaki hazırlıklarını yapmaları zorunludur. Merkezi yönetim eliyle yapılacak bir şey değil. Uyutma işlemlerini de belediyeler yapacak. CHP’li, AK Partili belediye ayırmaksızın görevini herkes yapacak. Görevini yapmayanlar cezai işleme tabi tutulur” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir