Milli yelkencilerin 8 aylık macera dolu dünya turu

Genç yelkenciler Ezgim Mıstıkoğlu ile Deniz Derin Bınaroğlu, yelkenle yarışarak dünyayı turlayan ilk en genç Türk sporcu ünvanını aldı.

Yelken sporcusu 22 yaşındaki Ezgim Mıstıkoğlu ve 21 yaşındaki Deniz Derin Bınaroğlu, İtalyan takımı Translated9 ve aynı isimli tekneyle 4 etaptan oluşan Ocean Globe Race’te yarıştı.

Translated9 ile Ocean Globe Race Dünya Yelken Yarışı’na başladıkları İngiltere’ye 8 ay sonra dönerek turu tamamlayan iki Türk denizci, yarışın ilk etabı İngiltere-Cape Town ve ikinci etabı Cape Town-Yeni Zelanda’yı “IRC”, “line honors” ve “flyer” sınıflarında ilk sırada bitirdi.

BATMA TEHLİKESİ GEÇİRDİ

Türk denizcilerin yarıştığı İtalyan tekne Translated9, Yeni Zelanda-Uruguay ile Uruguay-İngiltere etaplarında batma tehlikesi geçirdi Translated9 teknesinde 3. etapta çatlaklar oluştu ve ekip, Cape Horn dönüşündeki fırtınalarda ekip güvenliğine öncelik vererek Falkland Adaları’na sığındı. Falkland Adaları’nda tamir edilen ve yarışa devam eden Translated9, birinci durumdayken ve son etabın tamamlanmasına 10 gün kala teknede yeni çatlak oluştu.

Portekiz’in Madeira Adası’na çıkmak zorunda kalan ve Ocean Globe Race’in üçüncü ve son etabında yarış dışı kalan Translated9, yine de dünya turunu 8 ay sonunda tamamlayarak İngiltere’ye dönmeyi başardı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir